Náš příběh

A jaký je náš příběh?

Jsme Filip a Jakub a jsme kamarádi už od dětství, dlouhých 29 let, zažili jsme spolu mnohá dobrodružství, mnoho průšvihů a velkou porci srandy, každý jsme se věnovali studiím a pak začali pracovat pro velké korporáty, Filip jako IT systémový inženýr a Kuba jako Technoog v automotive, po několika letech práce za počítačem jsme přemýšleli čemu se věnovat. Dlouhé roky nás zajímala práce se dřevem a tak jsme začali s prvními pokusy práce s ním, vyrobili jsme první stůl, poličku, stoličku, dali jsme do pořádku chatu na horách a začali si všímat různých typů dřeva, jeho kreseb, různě obtížné práce s ním a dalších věcí. Přemýšleli jsme, co by se ze dřeva dalo dělat a tak jsme si koupili první soustruh a vyrobili šachy... vážně šachy. Doslova nás to pohltilo, byla to skvělá zábava a odreagování po celodenní práci v kanceláři, přítelkyně pro to moc pochopení neměly, ale aspoň jsme neprudili.

Po několika týdenním soustružení a zkoušení všeho možného jsme si řekli, že bychom mohli udělat něco smysluplného, když už jsme si koupili ten soustruh. O něco později jeden z nás viděl video z Ameriky s výrobou per, nadchlo nás jak krásné kousky se dají vyrobit a došlo nám, že tohle dává smysl, že do tohohle kousku luxusu můžeme dát kus sebe, vdechnout mu příběh a život. Započala tedy dlouhá cesta zkoumání jak na to. Cesta to byla strastiplná, stálo nás to hodně nervů, ale brali jsme to s optimismem. Museli jsme domyslet a vymyslet spoustů věcí, postupů a připravit ruce i myšlení na něco, co jsme v životě nedělali, na něco co je tak malé a nemůžeme do toho dát ani šrouby ani hřebík, aby to drželo. Práce se dřevem nás fascinovala, každým kousek jsme se posouvali dál, pro nás dva dokonce i mílovými kroky. Museli jsme zapojit úplně všechno, protože jsme chtěli, aby se výsledek co možná nejvíce přibližoval dokonalosti, aby všechno sedělo, nic nepraskalo, nebylo ušpiněné a nemělo žádný kaz. Snažili jsme se měřit vše doslova na setiny milimetru přesně, tak jak je zvykem v našich oborech. Chtěli jsme tu samou preciznost a kvalitu, jakou jsme vídali v přesných procesech v našem do té doby technologickém světě a přenést ji do toho krásného světa přírody, prostě jsme chtěli odvézt dobrou práci na kterou budeme moct být pyšní.

Po několika desítkách kusech jsme vyrobili to, co jsme chtěli, pero které jsme složili bylo z krásně čokoládového Wénge a řekli jsme si, že si ho schováme a jednou dáme do vitrínky... To jsme si vážně mysleli, než se s tím nádherným kouskem přišla pochlubit Maggie, samozřejmě ve svojí tlamičce. Maggie je fenka Jack Russela, která patří Filipovi a Týně, co vám budeme povídat byli jsme na ni naštvaní, ale těžko ji to vyčítat, byla ještě štěňátko a pero mělo být přeci ve vitrínce! A to je krátký příběh o tom jak jsme vyrobili a hned zase ztratili naše první pero. Fotku toho malého šikuly určitě najdete na našem instagramu, tak se pdívejte, je vážně kouzlená. Z počátku jsme ani nepřemýšleli, že bychom pera někomu prodávali, na tento nápad nás přivedla až rodina a kamarádi. Dali jsme tedy opět hlavy dohromady a řekli si, že to riskneme, pořídili jsme si nezbytné vybavení a dali se do výroby, postupem času jsme vše vyladili a mohli se poplácat po rameni, protože jsme dokázali vyrobit pera ze všech možných krásných a exotických i domácích dřevin. Každý náš kousek začínal pečlivým výběrem toho správného kousku dřeva, které jsme sháněli všude možně, poctivým naměřením podle pravidla třikrát měř a jednou řež, pomalým vrtáním, aby se dřevo nezahřívalo až moc a neměnilo své vlastnosti. Pokračovali jsme nalepením komponentů pro mechaniku pera a začištěním a srovnáním dřeva pro jeho následné soustružení. Každý kousek dřeva opracováváme ručně pouze dlátem, tradičním způsobem, jak se sluší a patří, milimetr po milimetru odebíráme ze surového špalíčku kousky dřeva a dáváme mu jeho budoucí tvar. Ve chvíli, kdy jeho tvar a rozměry přesně odpovídá našim představám bereme do ruky brusný papír a soustředíme se na poslední finalizaci, kdy dáme téměř hotovému peru jeho krásnou povrchovou úpravu, v tento moment již je plně vidět nádherná struktura každého dřeva a jeho unikátní detaily, které z něj dělají jedinečný kousek. Poslední fází před samotným složením e poctivé olejování v několika fázích aby pero mělo jak krásnou barvu, tak i požadovanou kvalitu povrchu a mohli jsme ho předat do ruky jeho budoucímu majiteli. Konečně přichází ta chvíle, kdy tento náš výrobek vezmeme, pořádně si jej prohlédneme a zvolíme mu mechaniku, která mu bude nejvíce pasovat, nad tímto krokem se opravdu zamýšlíme, jednak protože se již nedá nikdy vzít zpátky a druhak, protože věříme, že právě touto péčí a výběrem právě volíme jeho budoucího majitele, věříme, že přesně v tuto chvíli je již vše "napsáno" a pero již patří někomu konkrétnímu z vás a tak je důležité ab vše zapadalo do sebe. V tento moment je jedno z našich krásných dřevěných per již hotovo.

Díky našim zkušenostem s marketingem a IT technologiemi jsme dali dohromady e-shop a začali prodávat. Dnes jsme hrdí na to, že můžeme dát zákazníkům něco čeho si váží, co se jim líbí. Jsme rádi z každé  pozitivní zprávy, která nám od zákazníků občas dorazí, někdy dostaneme i fotku s krátkým příběhem o to větší radost z toho co děláme máme. Za dobu co naše pera vyrábíme jsme dostali mnoho krásných zpráv s děkováním nebo slovy chvály a i když trošku vychlobačně teď musíme říct, že si nám opravdu nikdo zatím nestěžoval,  ani jeden z našich zákazníků. Za tu dobu jsme potkali i mnoho zajímavých lidí a osobností, které píšou perem právě z naší dílny a vždy se k nim váže nějaký příběh, rádi bychom se i tímto pochlubili a tak budeme rádi, když budete ve čtení těchto řádků pokračovat a přečtete si i příběhy osobností, kteří píší právě naším perem.

 

Zdeněk Svěrák

Kdo by neznal pana Svěráku, jednoho z nejznámějších ne-li nejznámějšího herce, režiséra a spisovatele naší krásné země. My jsme moc hrdí na to, že perem právě od nás píše někdo jako pan Svěrák, někdo jehož příběh na tomto světě je určitě jeden z nejzajímavějších. Pan Svěrák píše krásným perem z velmi vzácného dřeva, které vydáváme pouze v limitované edici, protože je velmi obtížné jej sehnat a je extrémně drahé. Ti kdo nás sledují už ví, o kterém dřevě je řeč. Je to naprosto úchvatné Desert Ironwood, které má krásnou hnědou barvu s výrazně zlatavými žilkami, které působí opravdu majestátně. Pan Svěrák dostal pero z naší dílny ke svým 80. narozeninám společně s krásnou dárkovou krabičkou a nádherným pouzdrem světlé barvy, které pro něj vyrobil náš kolega a kamarád Michal. Ani si nedovedete představit jakou jsme měli radost, když jsme oba dva dostali od pana Svěráka jeho novou knihu i s věnováním a podpisem napsaným právě naším perem, na pero i krásné věnování se můžete podívat na této fotografii. Přejeme panu Svěrákovi mnoho dalších let a skvělých příběhů a moc děkujeme!

Pavel Novotný
Dalším spokojeným zákazníkem a věříme, že i přítelem je známí herec pan Pavel Novotný, který má od nás per hned několik. Určitě se ptáte proč několik, je to celekm zajímavá historka a užili jsme si přitom hodně srandy. Pan Novotný si nás vybral a oslovil, zda bychom mu dovedli vyrobit pero z jeho dodaného dřeva, nebyli jsme proti, protože máme rádi výzvy Po několika telefonátech a spoustě emailu jsme nakonec společně dali do kupy představu pera pro tohoto skvělého člověka. A teď se podržte, pan Novotný má pero vyrobené ze dřeva, které měl 40 let schované a dostal jej od svého tatínka již jako malý kluk, který jej dostal osobně od šamana z jižní Ameriky, asi už tušíte o které vzácné dřevo se jedná - ano je to palisandr. Naprosto vyjímečný kousek! Musíme se přiznat, že jsme se snad nikdy nesoustředili na výrobu, tak jako v tomto projektu, protože tento kousek dřeva byl tak malých rozměrů, že materiál byl pouze na dva kousky a my jsme chtěli vyrobit ještě jedno pero z takové vzácnosti, které by Pavel mohl darovat i svému synovi Tomášovi, aby měl rovněž památku na svého dědečka. Musíme s velkou pýchou říct, že se práce povedla, i když jsme se dost zapotili a vznikla dvě naprosto nádherná pera s úchvatným příběhem, z nichž jedno je opatřeno osobním latinským citátem pana Novotného "Recte dixit olitor". Obrovskou zajímavostí je, že pan Novotný spolu se svým kamarádem Petrem Slívou z rádia Blaník za námi přijeli osobně, aby si pera vyzvedli, podívali se na jejich výrobu a dokonce si jedno vyrobili. Pan Novotný si tak mohl vyzkoušet naši práci a vytvořil pro sebe krásné pero z nádherného exotického Kingwoodu. Jako speciální dárek od nás nesměla chybět limitované edice 2200 let starého subfosilního dubu v krásné krabičce. Moc děkujeme Panu Novotnému a Petrovi Slívovi za skvělý den a obrovskou inspiraci do další práce!

Pavel Steidl
Mezinárodně uznávaný kytarový virtuóz a podle nás i fenomén doby má od nás krásné olivové pero se speciálně gravírovanou krabičkou na které je krásná kytara. Samotné pero je pak opatřeno gravírováním se jménem tohoto fenomenálního hudebníka.

Markéta Pilátová
Velmi oblíbená spisovatelka, hispanistka a novinářka, autorka mnoha známých děl, které byly přeloženy i do více jazyků. Také se věnuje tvorbě pro děti, ze které vzešlo mnoho krásných děl. Paní Pilátová má od nás krásné pero z 2200 let starého subfosilního dubu opatřené gravírováním monogramu. Pevně věříme tomu, že právě z hrotu era z naší dílny vznikne třeba nějaký krásný příběh a doplní zase ten náš.


Věříme, že z hrotu našich per se bude psát i Váš příběh a že bude vždy skvělý!

Děkujeme za Vaši návštěvu a těšíme se na další.

 

S přátelským pozdravem z Jizerských hor Filip Štěpnička a Jakub Hrubý - wood-factory.cz

 

Filip a Jakub - ty co pro Vás dělají luxusní dřevěná pera přímo z Jizerek!


 

Napsali o nás

 • Dobrý den pane Filipe a Jakube,

  tak pero předáno....no, radost byla obrovská.. i slzička ukápla. Co více dodat? Známky na dopis jsou již koupeny a jeden z prvních dopisů bude asi adresován Vám... :-) Ale teď nevím, zda něco nevyzrazuji... :-)

  Hezký den a hodně zdraví a štěstí. Mirek H.
 • Vážený Filipe, vážený Jakube,
  včera mi dorazila mnou objednaná a Vámi po konzultaci doplněná zásilka. Musím konstatovat, že skutečnost předčila všechna možná očekávání. Bylo to a je to něco úžasného. Prohlédl jsem si několik webů s nabídkou služeb a zboží, které vlastnoručně tvoříte a prodáváte (a není jich málo). Přesto musím přiznat, že ten Váš má své kouzlo, které mě uchvátilo. Uchvátilo právem, protože zboží, který jsem obdržel za vyložené peníze opravdu stojí a dle mého mínění i převyšuje vynaloženou investici (to neznamená, že máte zdražovat). Pero je prostě úžasné a již nyní vím, že v letošním roce Vaše služby ještě minimálně 2 x využiji.
  Pero mi při psaní emailu leží na pracovním stole a zrak k němu neustále utíká. Strašně moc mě potěšil Váš přiložený dopis, který jsem obdržel s objednanou zásilkou. K jeho upřímné autentičnosti mu chybí jen Vaše vlastnoruční podpisy. Ještě jednou Vám děkuji za radost, kterou jste mi Vaším výrobkem udělali a těším se na přelom dubna a května letošního roku, kdy Vaše služby opět rád využiji. Doufám, že se Vám v nabídce objeví nějaká zajímavá specialitka. David K.
 • Milý Filipe, Pero dorazilo v pořádku. Je nádherné! 😊 Velmi děkuji za Vaši pomoc a chápavý přístup 😊
  S pozdravem a přáním mnoha úspěchů Renata M.
 • Dobrý den Filipe a Jakube,
  Dnes mi bylo doručeno pero vaší výroby. Jsem opravdu nadšená jedinečností tohoto výrobku. Slovy dnešních mladých je to opravdu “ megahustý pero”.
  Moc děkuji za včasné doručení a držte mi, prosím palce, ať se obdarovanému líbí tak, jako mě.
  Krásné Vánoce a mnoho spokojených zákazníků.
  S pozdravem, Markéta Z.
 • Už mám a jsem fakt maximálně spokojený. Překvapila mě mohutnost pera a trochu i váha, ale jen co jsem s ním zkusil napsat prvních pár slov, vím, že pokud mi ho někdo neukradne nebo ho někde neztratim, tak mi zkrátka zůstane hooodně dlouho! Martin L.
 • Je to opravdu skvělý dárek...dostala jsem dřevěné pero od Ježíška a naprostá spokojenost. Luxusní práce...doporučuji 🧡 Jana P.
 • Doporučuji. Mám plnících několik a různých značek, toto dřevěné má svoje kouzlo. Navíc se mi s ním moc dobře píše. Díky. Jarda S.
 • Výborná komunikace (slušný, vstřícný a pozitivní telefonát při domluvě zakázky 👍 ), skvělá práce. Děkuji. Stanislav S.
 • Letos budu pero dávat k Vánocům. Dobře jsem udělala, je to krásný kousek. :-) Kira B.
 • Toto jedinečné dřevěné pero jsem dostal od spolupracovníků jako dárek na rozloučenou. Jde skutečně o unikátní překrásně udělaný kousek a těší mě o to víc, že bylo vyrobeno u nás. Jen tak dál, ať se vám daří. Richard Z.
 • Děkuji - mám od Vás již dvě ( Oliva a Padouk ) a jsou to ty nejkrásnější dárky. Perfektně fungující práce. Jana W.
 • Dobrý den ,
  Děkuji za zaslání pera . Vaše práce je skvělá a jsem rád , že jsem objednávku zrealizoval právě u Vás.
  Pěkný den a přeji hodně zdraví a úspěchů v roce 2021
  S pozdravem Milan T.
 • Zdravím Vás,
  teda musím Vás pochválit. To je neuvěřitelný v dnešní době. Obrazně řečeno, včera objednám, dneska budu mít. Jste naprosto skvělý a navíc ráda podpořím šikovné české ručičky. Ať se Vám daří získávat si čím dál více spokojených zákazníků.
  přeji Vám krásný den. Alena R.
 • Dobry den,
  dnes jsem si vyzvedl balicek a chci Vam moc podekovat za rychlou a perfektni praci.
  Krasne svatky a jen tak dal. Dekuji Pavel V.
 • Pero dorazilo v pořádku, je moc krásné a jsem ráda, že jsem ho objednala. Moc děkuji a přeji krásný den. Irena Z.
 • Dobrý den, nedávno jsem u vás koupila kuličkové a plnící pero. Jsou obě krásná! Markéta G.
 • Vážený pane, dostal jsem darem vámi vyrobené pero s tzv.bombičkovou náplní. Jsem s ním velmi spokojen a rád ho používám. Pavel W.
 • Vážený pane Štěpničko, po několika zmínkách jsem byl obdarován perem Vaší řady Elegance, konkrétně Oliva Gold. Tímto mailem bych Vám chtěl vzdát hold a poděkovat za úchvatnou práci, kterou spolu s Jakubem odvádíte. Zbožňuji plnící pera a vlastním několik kousků různých značek a různých cen. Vaše pero je nyní klenotem této sbírky, ne kvůli jeho ceně, ale kvůli jeho příběhu, protože příběh je vždy to nejcennější. Věřím, že i v našich končinách si lidé postupně uvědomují hodnotu příběhu, osobního přístupu a kvalitního řemesla. Pero je vskutku nádherné a rovněž kvalitně zpracované, věřím, že bude dlouho sloužit a každá věta či každý podpis budou jedinečnými. Přeji Vám oběma mnoho úspěchu a velké množství spokojených zákazníků. S přáním hezkého dne. Jiří G.
 • Dobrý den Filipe a Jakube,
  Omlouvám se za „familiární“ oslovení, ale když jsem sledoval dokument o Vaší firmičce v televizi, nenapadlo mě nic jiného, než že jsem si řekl: „to jsou naši čeští kluci, a jak jsou šikovní“. Hned jsem sedl a objednal jsem si Váš výrobek - plnící pero. Ani chvíli jsem nepřemýšlel nad tím, jestli jo nebo ne. Bral jsem to jako podporu Vaší firmy a zároveň hrdost, že budu mít takové pero. Byl jsem nedočkavý, co příjde, protože na fotkách je to vždy jinak než ve skutečnosti.
  Dnes mi přišlo, a spadla mi brada. Jsem docela pedant na detaily a kvalitu, ale to co jsem viděl na tak malém výrobku, mě dostalo. Neskutečně precizní práce, zpracování, kvalita, design. Nádherné gravírování, všechno přesně lícuje, krásně barevně sladěné. Hrot má ideální stopu, nezadrhává, krásně píše. Musím uznat, že je to světová špičková kvalita. 
  Klobouk dolů, a moc děkuji za to, že jsou u nás tak šikovní kluci. Přeji Vám hodně úspěchů u zákazníků, a nesmrtelnost Vaší firmě. Roman H.
 • Dobrý den Filipe,
  Chtěl bych pokračovat ve chvále Vašeho výrobku. Každý den jsem z něj nadšený, každý mi ho obdivuje, každému o Vás vyprávím. Nádherně hladce píše. Nevěděl jsem ani, že má iridiový hrot.
  Posílám Vám fotku mého „království“, ve kterém má čestné místo.
  S pozdravem. Roman H.

Novinky z našeho blogu

Kdo všechno má pero od nás? Kdo všechno má pero od nás?
Dlouho jsme tento článek připravovali a dlouho jsme na něj neměli čas a to i přes to, že v něm jsou pro nás takové úspěchy! No řekněme si to na rovinu, svou práci milujeme a je pro nás důležitá a i když napsat tento článek bylo také důle... Číst dále...
Nový vzhled mechanik Nový vzhled mechanik
Nový vzhled mechanik Původně jsme si mysleli, že tato mechanika bude vhodná jenom pro plnící pera a kuličková pera výhradně tmavé barvy, ale zkusili jsme jí vybavit i naše krásná dřevěná pera ve světlý... Číst dále...
Používané dřeviny pro výrobu per Používané dřeviny pro výrobu per
Není dřevo jako dřevo! Klasická dřeva Dubové dřevo Dubové dřevo je tvrdé, pevné, houževnaté a trvanlivé. Patří mezi nejoblíbenější materiály nejen pro výrobu per, ale obecně pro... Číst dále...
Zobrazit všechny články