Návod a údržba pro pera z naší dílny

Jak docílit, aby dřevěné psací pero dělalo radost co nejdéle

 
Dřevo je materiál, který postupem času pracuje. To je krásně vidět na změně zbarvení amarantu. Nicméně se s tím pojí i to, že dřevo je materiál podléhající vlhkosti. Proto naše pera ošetřujeme několika nátěry přírodními oleji.
Z výše uvedeného vyplývá, že by dřevo nemělo být vystavováno přímému působení kapalin. Pokud je pero používáno v prostředí, kde dochází k velkým teplotním výkyvům nebo v prostředí s vyšší vzdušnou vlhkostí, je třeba mu dopřát pravidelnou péči. Tak zajistíte, že Vám pero bude dělat radost co možná nejdéle.
Jsme si vědomi toho, že naše psací pera nebudou sloužit pouze jako hezká těžítka na stole. Braním do ruky, která se potí, nebo jejich pokládáním na nejrůznější místa může docházet k jejich zašpinění. Nečistoty jsou pak více patrné na světlejších typech dřeva, jako je javor nebo oliva. Ostatní druhy nicméně trpí na nečistoty také, jen to na nich není tak vidět.
Pro výrobu originálních psacích per z dílny wood-factory.cz vybíráme jakostní tvrdé dřeviny. I přesto je dřevo materiál porézní a je třeba s ním i tak zacházet. Každé věci, kterou si přejeme zachovat, musíme věnovat trochu pozornosti a ani zde tomu není jinak.

Zásady pro spokojeného uživatele:

 • Zachování krásného vzhledu
Doporučujeme pero brát do čistých rukou. Je to jednoduché, pokud máme ruce zašpiněné, můžeme nečistoty na dřevo přenášet.
Nepokládejte pero na znečištěné plochy, ani jinak ho nevystavujte dalšímu zbytečnému znečištění.
 • Zachování funkčnosti
Pro správnou funkci pera je vhodné perem pravidelně psát, předejdete tak jeho zasychání.
Snažte se vyhnout pádům pera, mohlo by prasknout nebo se jinak poškodit.
Chraňte pero před kontaktem s kapalinou.
Nevystavujte pero velkým teplotním změnám ani vysoké vzdušné vlhkosti. Tepelná roztažnost kovových dílů ve spojení s vlhkostí by mohla vést v extrémních případech až k prasknutí dřeva.

Oživení dřevěné části pera

Čas od času je dobré oživit ochrannou vrstvu dřevěného těla pera. Definovat jak často je velmi individuální dle mnoha faktorů – pocení rukou, prostředí, ve kterém je pero používáno a dalších. Obecně řečeno je lepší povrchovou úpravu obnovit častěji, nic tím nezkazíte. Doporučujeme oživení provádět jedenkrát za jeden až dva měsíce.
Jak vlastně takové oživení probíhá a je to náročné?
Oživení je velmi rychlé a jednoduché. Pro oživení potřebujete tři základní věci, všechny jsou jednoduše dostupné a většina z nás je má doma:
 • Lněný či tvrdo-voskový olej (Osmo), čistou houbičku, papírovou utěrku.
Čistou houbičku lehce navlhčete olejem, lehkým vtíráním naneste na všechny dřevěné části pera. Olej nechte chvíli působit – cca po dobu jedné minuty. Poté zbytky oleje otřete do sucha papírovou utěrkou. Následně nechte peru krátký odpočinek, stačí mu čtvrt hodinka, a je hotovo. Vaše pero bude připraveno jít vstříc mnoha dalším důležitým podpisům.

Co když se něco nepovedlo

Každému se občas něco nepovede, ani my nejsme jiní. Pokud se Vám podařilo pero zašpinit, nezoufejte, máme pro Vás radu, jak ošetřit pero tak, aby Vám mohlo dále dělat radost:
 1. Zkuste povrch lehce navlhčeným hadříkem otřít. U lehkého znečištění by to mělo pomoci.
 2. Pokud první bod nebyl úspěšný, až vlhkost ze dřeva zmizí, zakryjte železné díly pera, např. malířskou páskou (nenechává stopy). Vezměte jemný brusný papír zrnitosti 800 a vyšší. Špinavou část lehce bruste. Jemnost je takto malá, aby docházelo opravdu jenom k odstranění minimální tloušťky dřeva.
 3. Po úspěšném odstranění nečistoty je nezbytné doplnit zbroušenou povrchovou úpravu. Postup je naprosto stejný, jak je již popsán v odstavci -  oživení dřevěné části pera.
Stejný postup použijte i v případě, že Vaše pero obdrží nějaký ten šrám z boje. Pokud máte na dřevěné části nějaký vryp je možné tuto část lehce zbrousit a zahladit co nejjemnějším brusným papírem. Takto upravené dřevo poté opět přetřete olejem, dbejte na čistotu rukou, abyste si do dřeva nezanesli nečistoty. Pokud si nebudete vědět rady, zavolejte nám, rádi pomůžeme a nebo zajistíme opravu per, pokud to bude možné.
 
 Věříme, že Vám pero z naší dílny přinese mnoho radosti a bude se s ním psát fantastický příběh!

Filip a Jakub

Napsali o nás

 • Dobrý den pane Filipe a Jakube,

  tak pero předáno....no, radost byla obrovská.. i slzička ukápla. Co více dodat? Známky na dopis jsou již koupeny a jeden z prvních dopisů bude asi adresován Vám... :-) Ale teď nevím, zda něco nevyzrazuji... :-)

  Hezký den a hodně zdraví a štěstí. Mirek H.
 • Vážený Filipe, vážený Jakube,
  včera mi dorazila mnou objednaná a Vámi po konzultaci doplněná zásilka. Musím konstatovat, že skutečnost předčila všechna možná očekávání. Bylo to a je to něco úžasného. Prohlédl jsem si několik webů s nabídkou služeb a zboží, které vlastnoručně tvoříte a prodáváte (a není jich málo). Přesto musím přiznat, že ten Váš má své kouzlo, které mě uchvátilo. Uchvátilo právem, protože zboží, který jsem obdržel za vyložené peníze opravdu stojí a dle mého mínění i převyšuje vynaloženou investici (to neznamená, že máte zdražovat). Pero je prostě úžasné a již nyní vím, že v letošním roce Vaše služby ještě minimálně 2 x využiji.
  Pero mi při psaní emailu leží na pracovním stole a zrak k němu neustále utíká. Strašně moc mě potěšil Váš přiložený dopis, který jsem obdržel s objednanou zásilkou. K jeho upřímné autentičnosti mu chybí jen Vaše vlastnoruční podpisy. Ještě jednou Vám děkuji za radost, kterou jste mi Vaším výrobkem udělali a těším se na přelom dubna a května letošního roku, kdy Vaše služby opět rád využiji. Doufám, že se Vám v nabídce objeví nějaká zajímavá specialitka. David K.
 • Milý Filipe, Pero dorazilo v pořádku. Je nádherné! 😊 Velmi děkuji za Vaši pomoc a chápavý přístup 😊
  S pozdravem a přáním mnoha úspěchů Renata M.
 • Dobrý den Filipe a Jakube,
  Dnes mi bylo doručeno pero vaší výroby. Jsem opravdu nadšená jedinečností tohoto výrobku. Slovy dnešních mladých je to opravdu “ megahustý pero”.
  Moc děkuji za včasné doručení a držte mi, prosím palce, ať se obdarovanému líbí tak, jako mě.
  Krásné Vánoce a mnoho spokojených zákazníků.
  S pozdravem, Markéta Z.
 • Už mám a jsem fakt maximálně spokojený. Překvapila mě mohutnost pera a trochu i váha, ale jen co jsem s ním zkusil napsat prvních pár slov, vím, že pokud mi ho někdo neukradne nebo ho někde neztratim, tak mi zkrátka zůstane hooodně dlouho! Martin L.
 • Je to opravdu skvělý dárek...dostala jsem dřevěné pero od Ježíška a naprostá spokojenost. Luxusní práce...doporučuji 🧡 Jana P.
 • Doporučuji. Mám plnících několik a různých značek, toto dřevěné má svoje kouzlo. Navíc se mi s ním moc dobře píše. Díky. Jarda S.
 • Výborná komunikace (slušný, vstřícný a pozitivní telefonát při domluvě zakázky 👍 ), skvělá práce. Děkuji. Stanislav S.
 • Letos budu pero dávat k Vánocům. Dobře jsem udělala, je to krásný kousek. :-) Kira B.
 • Toto jedinečné dřevěné pero jsem dostal od spolupracovníků jako dárek na rozloučenou. Jde skutečně o unikátní překrásně udělaný kousek a těší mě o to víc, že bylo vyrobeno u nás. Jen tak dál, ať se vám daří. Richard Z.
 • Děkuji - mám od Vás již dvě ( Oliva a Padouk ) a jsou to ty nejkrásnější dárky. Perfektně fungující práce. Jana W.
 • Dobrý den ,
  Děkuji za zaslání pera . Vaše práce je skvělá a jsem rád , že jsem objednávku zrealizoval právě u Vás.
  Pěkný den a přeji hodně zdraví a úspěchů v roce 2021
  S pozdravem Milan T.
 • Zdravím Vás,
  teda musím Vás pochválit. To je neuvěřitelný v dnešní době. Obrazně řečeno, včera objednám, dneska budu mít. Jste naprosto skvělý a navíc ráda podpořím šikovné české ručičky. Ať se Vám daří získávat si čím dál více spokojených zákazníků.
  přeji Vám krásný den. Alena R.
 • Dobry den,
  dnes jsem si vyzvedl balicek a chci Vam moc podekovat za rychlou a perfektni praci.
  Krasne svatky a jen tak dal. Dekuji Pavel V.
 • Pero dorazilo v pořádku, je moc krásné a jsem ráda, že jsem ho objednala. Moc děkuji a přeji krásný den. Irena Z.
 • Dobrý den, nedávno jsem u vás koupila kuličkové a plnící pero. Jsou obě krásná! Markéta G.
 • Vážený pane, dostal jsem darem vámi vyrobené pero s tzv.bombičkovou náplní. Jsem s ním velmi spokojen a rád ho používám. Pavel W.
 • Vážený pane Štěpničko, po několika zmínkách jsem byl obdarován perem Vaší řady Elegance, konkrétně Oliva Gold. Tímto mailem bych Vám chtěl vzdát hold a poděkovat za úchvatnou práci, kterou spolu s Jakubem odvádíte. Zbožňuji plnící pera a vlastním několik kousků různých značek a různých cen. Vaše pero je nyní klenotem této sbírky, ne kvůli jeho ceně, ale kvůli jeho příběhu, protože příběh je vždy to nejcennější. Věřím, že i v našich končinách si lidé postupně uvědomují hodnotu příběhu, osobního přístupu a kvalitního řemesla. Pero je vskutku nádherné a rovněž kvalitně zpracované, věřím, že bude dlouho sloužit a každá věta či každý podpis budou jedinečnými. Přeji Vám oběma mnoho úspěchu a velké množství spokojených zákazníků. S přáním hezkého dne. Jiří G.
 • Dobrý den Filipe a Jakube,
  Omlouvám se za „familiární“ oslovení, ale když jsem sledoval dokument o Vaší firmičce v televizi, nenapadlo mě nic jiného, než že jsem si řekl: „to jsou naši čeští kluci, a jak jsou šikovní“. Hned jsem sedl a objednal jsem si Váš výrobek - plnící pero. Ani chvíli jsem nepřemýšlel nad tím, jestli jo nebo ne. Bral jsem to jako podporu Vaší firmy a zároveň hrdost, že budu mít takové pero. Byl jsem nedočkavý, co příjde, protože na fotkách je to vždy jinak než ve skutečnosti.
  Dnes mi přišlo, a spadla mi brada. Jsem docela pedant na detaily a kvalitu, ale to co jsem viděl na tak malém výrobku, mě dostalo. Neskutečně precizní práce, zpracování, kvalita, design. Nádherné gravírování, všechno přesně lícuje, krásně barevně sladěné. Hrot má ideální stopu, nezadrhává, krásně píše. Musím uznat, že je to světová špičková kvalita. 
  Klobouk dolů, a moc děkuji za to, že jsou u nás tak šikovní kluci. Přeji Vám hodně úspěchů u zákazníků, a nesmrtelnost Vaší firmě. Roman H.
 • Dobrý den Filipe,
  Chtěl bych pokračovat ve chvále Vašeho výrobku. Každý den jsem z něj nadšený, každý mi ho obdivuje, každému o Vás vyprávím. Nádherně hladce píše. Nevěděl jsem ani, že má iridiový hrot.
  Posílám Vám fotku mého „království“, ve kterém má čestné místo.
  S pozdravem. Roman H.

Novinky z našeho blogu

Kdo všechno má pero od nás? Kdo všechno má pero od nás?
Dlouho jsme tento článek připravovali a dlouho jsme na něj neměli čas a to i přes to, že v něm jsou pro nás takové úspěchy! No řekněme si to na rovinu, svou práci milujeme a je pro nás důležitá a i když napsat tento článek bylo také důle... Číst dále...
Nový vzhled mechanik Nový vzhled mechanik
Nový vzhled mechanik Původně jsme si mysleli, že tato mechanika bude vhodná jenom pro plnící pera a kuličková pera výhradně tmavé barvy, ale zkusili jsme jí vybavit i naše krásná dřevěná pera ve světlý... Číst dále...
Používané dřeviny pro výrobu per Používané dřeviny pro výrobu per
Není dřevo jako dřevo! Klasická dřeva Dubové dřevo Dubové dřevo je tvrdé, pevné, houževnaté a trvanlivé. Patří mezi nejoblíbenější materiály nejen pro výrobu per, ale obecně pro... Číst dále...
Zobrazit všechny články